Keyif Veren Yemekler Yapmak

Yemek yapmak sanat ve bilimin buluştuğu en yaratıcı ve eğlenceli alanlardan biri, ama yemek yapmanın ilgici çekici diğer özellikleri sadece bunlar değil tabi ki:) Yaptığımız yemekler bize hem zevk hem keyif veriyor hem de yaşamamızı sağlıyor. En temel ihtiyacımız olan yemeği keyifli ve lezzetli bir hale dönüştürmek ise bizim elimizde.

Kendi yaptığınız yemeği yemenin, ve sevdikleriniz ile paylaşmanın verdiği tatmin de bir başka.

Yemek becerilerinizi geliştirip daha yaratıcı ve lezzetli yemekler yapmak istiyorsanız teknik bilgileri öğrenmeli ve bu bilgileri pratik etmelisiniz.

Teknik bilgileri öğrendikçe yemeğinizin lezzetini ve kalitesinin nasıl etkilediğini öğrenip daha yaratıcı yemekler yapabileceksiniz.

Sadece tarif okunarak yemek yapmayı öğrenmek zordur ve bu yöntem sıkıcıdır da. Çünkü teknik bilgileri bilmediğiniz için yemek yapmak yerine ezber bir aktivite yapmış olursunuz. Birçok kez de tarifler çok iyi olmaz. Çünkü tarifte önemli teknik bilgilere yer vermek zordur. Oysa yemek yapmanın temeli tekniktir.

Ben bu sitede sizinle kendi deneyimimi paylaşacağım. Yemek macerama Amerika’da tarif okuyarak başladım. Bir tarifi yaptığımda o tarifi asında öğrenemedigimi farkettim. Hayatım boyunca ezberim kötü olduğu için öğrenmem için mantıksal bağlantılara ihtiyacım vardır. Sonra kendimi bu alanda araştırma yaparken buldum ve problemin ne olduğunu buldum. Teknik bilgi bilmiyordum. Ünlü şeflerin ve mutfak okullarının temel eğitiminin teknik eğitim ve pratik olduğunu öğrendim. Ben de bu tur kitaplar ve online videolar ile hem öğrenmeye hem pratik yapmaya başladım.

Bundan sonra yaptığım yemeklere ben de inanamadım. Su anda önümde olan malzemeler ile tarife ihtiyaç duymadan yemek yapabilecek kapasitedeyim. Yemek çok geniş bir alan, halen öğrenip pratik yapmaya keşfetmeye devam ediyorum tabi ki. Dünyayı keşfettikten sonra yemek dünyasını keşfetmeye koyuldum. Sizinle bu yolda öğrendiklerimi paylaşacağım.

Herşeyden önce “Bugün Ne Pişirsem” cümlesinin ne kadar limitli olduğunu farkettim. Yemek sonsuzluk alemi. Dünyayı gezerken yediğim yemekler ve öğrendiğim tatlar beni çok heyecanlandırdı. Yediğim ve çok sevdiğim herşeyin nasıl yapıldığını merak ettiğim için de evde bu yemekleri denemeye başladım. Benim “Bugün Ne Pişirsem” problemim yerine “Bugün milyarlarca farklı yemek kombinasyonlarindan hangisini yapsam” problemim var” Bu blogda özellikle Türk evlerinde pek yapılmayan lezzetlere yer vereceğim. Umarım siz de bana bu alemi keşfetmekte eşlik edersiniz.

Yemek dersleri
Yemek dersleri

İyi Yemek Yapmanın Başlangıç Temel Kuralları ile teknik bilgilere giriş yapalım.

1-Tarifler rehberdir, tarif yerine teknik öğrenmelisiniz

Yemek tekniklerini bilmiyorsanız sadece tarif ile yaptığınız yemekler çok iyi sonuçlanmayacaktır. Yemek tarifleri rehberdir, ama tarifteki birçok adım aslında farklı teknikleri bilmeyi içerir. Bu sitede tarif yanında tekniklere de odaklanacağız.

2-Malzemenin Kalitesi

İyi yemek yapmanın en önemli temel kurallarından biri iyi ve taze malzemeler kullanmaktır. Bu malzemeler lezzet olarak doygun olacağı için yemeğiniz tabi ki daha da lezzetli olacaktır. Bunun için sezondaki sebzeleri bilmeniz ve sebzelerin taze ve lezzetlisini tanımanız gerekir.

Mesela alacağınız soğan ve sarımsak çok sert olmalıdır. Eğer biraz yumuşak olursa çürümeye başlamıştır. Sebze ve meyvaların renginin solukluğu ve canlılığı da size bir fikir verecektir. Dokunma, bakma ve koklamak ile malzemelerin kalitesini zaman içinde öğrenebileceksiniz.

Daha lezzetli ve yaratıcı yemekler için iyi malzemeyi araştırın, peşinden koşun. Bu alanda verdiğiniz emek size daha sağlıklı daha lezzetli ve daha keyifli yemekler olarak geri dönecektir.

3-Pratik, pratik, pratik

İyi yemek yapmanın diğer önemli teknik kuralı sürekli pratik. Yemek yapmayı uzman birisinden de öğrenebilirsiniz, ama ben kendi kendime tamamen pratik yaparak öğrendim. Kendi kendime öğrenmek benim için daha efektifti, çünkü çok hata yaptım. Ne öğrenirsek öğrenelim çok hata yapmak aslında en büyük öğreticidir. Özellikle öğrenme maceranızın başında. Çünkü hataları öğrendikçe doğruyu otomatik öğreniyorsunuz. Acemilikte birçok hatayı öğrenmek ileride uzmanlaştığınızda bu hataları daha az yapmanızı sağlayacaktır.

Teknikleri pratik ettikçe daha hızlı yemek yapabileceksiniz. Çünkü pratik ettikçe sadece bakarak, dokunarak, dinleyerek amacınıza ulaşıp ulaşamadığınızı anlayacaksınız.

Yemek yapmaya başlamadan önce tüm malzeme ve aletlerin hazır olması

Teknik yemek konusunda uzman Fransizlarin “Mise En Place” deyimi ile tanimladigi bu kural yemek yapmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan tüm aletlerin ve malzemelerin önünüzde hazır olmasıni ogutluyor. Kullanacağınız soganlarin önceden doğranmış olması, domateslerin kesilmiş olması vs.. Malzemeleri önceden hazırlarsanız yemek yapma sürenizi hızlandırabilirsiniz. Yemek yaparken malzemeleri hazırlamak hızlı gibi gözükse de efektif değildir. Bu acelecilik mutfak kazalarına da sebeb olacaktır. Ya da soğanı kesmeyi yağ yanmadan bitiremeyebilirsiniz. Benim başıma hepsi geldi, ondan biliyorum. 🙂

Bir sonraki yazımda teknik bilgileri derinleştireceğiz.

sevgiler

sibel akcekaya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s